Wycinanie elementów przy użyciu lasera należy do jednych z najdokładniejszych oraz precyzyjnych form obróbki różnych materiałów, w głównej mierze metali. Wiązka lasera to skupione światło o niezwykle precyzyjnej określonej długości fali. Podczas zderzenia wiązki z ciętym elementem nagrzewa jego powierzchnię do bardzo dużej temperatury. Następnie materiał ulega stopieniu lub też odparowaniu w całości. Do usprawnienia tego procesu, można z powodzeniem wykorzystać gazy procesowe takie jak argon lub azot. Istnieje całą rzeszą materiałów, które można poddać procesowi cięcia przy wykorzystaniu wiązki lasera. Z jego pomocą można bardzo skutecznie obrabiać taki materiał jak aluminium, czarna stal, czy też stal nierdzewna. Jest kilka czynników, które wpływają na wysoką jakość cięcia laserem. Należy do nich zaliczyć spójność wiązki, chropowatość struktury, stan przecinanej powierzchni, czy też rodzaj przecinanego detalu. Można z powodzeniem do tych czynników dołączyć wpływ laserowej przecinarki, a także duże doświadczenie operatora maszyny.

Sposoby realizacji cięcia laserem blach oraz metali

Cięcie zarówno metali, jak i blach może odbywać się na kilka sposobów. W pierwszej kolejności możemy wymienić cięcie reaktywne. Do jego celu używa się strumienia tlenu, może być to również inna mieszanka chemiczna, która zawiera argon lub tlen. Wszystko uzależnione jest od materiału, który ma zostać obrabiany. Podczas tego procesu powstaje duże ciepło. Cięcie laserem poprzez wypalanie jest o wiele wydajniejsze od innych form obróbki. Kolejnym sposobem realizacji wycinania laserem blach jest cięcie z użyciem pęknięć. Jest to metoda oparta o tworzenie pęknięć. Polega ona na tworzeniu przerw w obrabianym materiale. W jaki sposób to się odbywa? Wykorzystuje się wiązkę lasera, która doprowadza materiał do ogromnej temperatury. Jest to metoda idealnie nadająca się do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.

W którym momencie ciecie laserowe się przydaje?

Cięcie przy użyciu lasera należy do jednych z najbardziej skrupulatnych procesów. Dlatego należy taką formę cięcia materiału stosować tam, gdzie konstrukcja ciętego materiału musi zgadzać się praktycznie do milimetra. Laser równie dobrze radzi sobie z grubszymi elementami oraz z bardzo skomplikowanymi wzorami, jak i układami.