Cięcie przy użyciu wiązki lasera pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu wszystkich materiałów niezależnie od ich rodzajów. Daje również niezwykła powtarzalność wycinanych elementów, nie jest możliwy przy tradycyjnych technologiach. Ciecie laserem (z którego ofertą zapoznasz się tutaj: https://ciecielaser.pl/) to najbardziej rozpowszechniona forma obróbki metalu w bardzo wielu branżach. Można tu wymienić przemysł górniczy, automotive oraz wykonywanie skomplikowanych ozdób. Dzięki ogromnej precyzji oraz dokładności laser jest idealnym narzędziem do stosowania tam, gdzie każdy milimetr odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele branż wykorzystuje najnowsze technologie laserowe do swoich potrzeb produkcyjnych. Należy tu wymienić technologie materiałowe, medycynę, telekomunikację optyczną, a także wiele innych. Obróbka materiału przy użyciu wiązki laserowej z dnia na dzień zyskuje na znaczeniu.

Kiedy cięcie laserem najbardziej się przydaje?

Cięcie laserem należy do bardzo skrupulatnych procesów, dlatego trzeba tę metodę stosować tam, gdzie nasza konstrukcja zgadza się co do milimetra. Wiązka lasera również bardzo dobrze radzi sobie z grubszymi elementami, skomplikowanymi wzorami lub układami. Jeśli tylko właściwie zostanie zaprogramowana maszyna, uzyskamy wyrób najwyższej jakości. Sam laser jest urządzeniem o niezwykłe precyzji cięcia elementów z blachy. W ten sposób uzyskujemy rozległy wzór ciecia oraz bardzo drobne i ciasno rozmieszczone elementy. Dlatego, jeśli wymagamy bardzo wysokiej dokładności, musimy zdecydować się na cięcie laserem.

Jakie rodzaje blach możemy poddać obróbce laserem?

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj metalu, który możemy poddać obróbce laserem. Najczęściej wykorzystuje się do obróbki laserowej takie materiały jak aluminium, mosiądz, czy też miedź. Bardzo duże znaczenie ma grubość arkusza blachy, który zostanie poddany obróbce. Laser poradzi sobie z blachami aluminiowymi nieprzekraczającymi 3 mm grubości. Z kolei blachy ze stali nierdzewnej mogą mieć maksymalną grubość 6 mm. Kolejny przykład to blachy czarne. W tym przypadku grubość blachy, z jaka poradzi sobie laser, wynosi maksymalnie 15 mm. Od grubości blachy uzależniony jest również całkowity koszt produkcji. Wpływ na cenę ma również wielkość zamówienia, a także stopień trudności obrabianego materiału. Dlatego najważniejszy jest materiał, który zostanie poddany obróbce. Ponieważ zupełnie z innymi kwotami mamy do czynienia w przypadku cięcia laserem stali nierdzewnej oraz stali czarnej.